Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zázračná moc čaje

Krémy obsahující výtažky z lístků nebo semínek čajovníku mají velké zvlhčovací schopnosti. Drsná a tvrdá pokožka po ošetření těmito přípravky zjemní a změkne.

Pokud trpíte lámavostí nehtů, pomohou denně dva šálky čaje z přesličky rolní (2 lžíce čerstvé či lžíci sušené nati zalít šálkem vroucí vody): 1 šálek na koupel,1 vypít. Kyselina křemičitá obsažená v čaji vrátí nehtům pružnost.

Malý trik

Kdo se ráno probudí se zarudlými a opuchlými víčky, měl by využít uklidňujících účinků černého čaje. Dva sáčky přelijete vařící vodou a necháte šest minut stát. Potom je vyjmete, dáte krátce zchladit do mrazáku, přiložíte na zavřené oči a necháte přibližně deset minut působit. Pokožka v partiích očí bude hladká a růžová.

Černý nebo zelený

Oba druhy čaje pocházejí z téhož čajovníku, pouze jsou odlišně zpracovány.Černý čaj se po sklizni nařeže, rozmačká, vyválí a nechá sušit. Dochází při tom k fermentaci buněčné šťávy, ta na vzduchu oxiduje a sušené lístky se zbarvují dočerna. Zelený čaj se nechá pouze zapařit a usušit; třísloviny i barva lístků zůstanou při tomto procesu zachovány.

Čistá pleť

Zelený i černý čaj z čajovníku je skutečně univerzální prostředek. Působí prokazatelně antibakteriálně, mírní záněty a uklidňuje podrážděnou pleť. Vědci navíc prokázali, že kosmetické přípravky obsahující extrakty z čaje, mohou bez obav používat i alergici. Kráse prospějí také bylinkové čaje například heřmánkový nebo měsíčkový.

Nejvyšší čas pro masku

Máte suchou a zarudlou kůži? V tom případě si pospěšte udělat vyživující a vyhlazující masku se zeleným čajem! Tři lžíce čaje rozdrtíte v hmoždíři nebo rozemelete v mlýnku a smícháte se třemi lžícemi smetanového jogurtu. Masku nanesete na vyčištěný obličej a po 20 až 30 minutách opláchnete vlažnou vodou.

Čajová lázeň

Opravdový luxus pro naše smysly: příjemně teplá lázeň, do které přilijete půl litru zeleného čaje nebo čaje z lístků meduňky a kopřivy (hrst meduňky a hrst kopřivy zalijete půl litrem vřící vody a po 10 minutách scedíte) vás osvěží a příjemně povzbudí. Po koupeli ošetřete pokožku tělovým mlékem a pudrem. Budete se cítit skvěle!

Zdravé vlasy

Při problémech s vlasy doporučuje mnoho lékařů bylinkové čaje. Můžete si je udělat samy: 60 g sušeného kořene lopuchu a 40 semínek plískavice krátce převaříte v ½ litru vody. Když tímto čajem 1x týdně promyjete vlasy, nebudete mít potíže s lupy. Čaj z mladých lístků kopřiv podporuje růst vlasů a omezuje jejich padání, z březového listí dodává vlasům lesk, z lipového květu pružnost a heřmánkový uklidňuje citlivou pokožku hlavy.

Zázračný keř

Do široké skupiny čajovníků patří i čajovník australský. Přípravky vyrobené z jeho výtažků (zpravidla nesou v názvu označení Tea Tree) dokáží pravé divy. Krémy s obsahem čajovníku australského jsou ideální na aknózní pleť, protože mají mimořádné hojivé, protizánětlivé a antibakteriální účinky pupínky se rychle vyhojí a netvoří se další. Čistý extrakt z tohoto čajovníku lze úspěšně použít i k rychlému vyhojení oparu či proti otokům po vosím nebo včelím žihadle. Tip: obsahuje-li krém výtažek Tea Tree, nemusíte používat repelent. Odpuzuje totiž hmyz.

K dočištění

Černý i zelený čaj obsahuje hodně chlorofylu a taninu, má proto dezinfekční a stahuje póry. Vzhledem k těmto vlastnostem ho lze použít místo pleťové vody na dočištění a osvěžení pleti. Účinnou náhražku pleťové vody získáte takto: do šálku (asi 2 dl) vložíte nálevový sáček s čajem, přelijete ho vařící vodou a necháte do zchladnutí vylouhovat.